My, co pocházíme z obcí ve vnitrozemí, který neleží na hranicích ani historických, těžko chápeme, že jsou i města a vesnice, který byly dřív jednolitý a dneska jsou rozdělený (anebo obráceně). V případě Těšína doslova státní hranicí, kdy je půlka v Česku a druhá v Polsku, v případě Ostravy pak jen územně. Morava a Slezsko jsou dvě země, nad kterýma dnešní Ostrava roztáhla svoje křídla.

Pro jistotu přidávám mapu historických území, ze kterých se Česko skládá.

Morava---ek
Zdroj: http://ekonom.ihned.cz/c1-36461850-ozije-jeste-moravska-orlice

Přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem tvoří kde co. V Ostravě pak řeky Odra a Ostravice. V jižním směru od jejich soutoku leží Ostrava na Moravě, naopak severně od soutoku už je Slezsko. Nejlepší je sednout si na Havlíčkovo nábřeží Ostravice (je tam parádní korzo s lavičkama, proskleným zábradlím, výhledy na řeku) a zasnít se.

Katastrální_mapa_Ostravy_-_Morava_a_Slezsko.png
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Katastr%C3%A1ln%C3%AD_mapa_Ostravy_-_Morava_a_Slezsko.png

V minulosti byste na jednom břehu byli doma a na druhým v cizině. Dneska je přes Ostravici několik mostů, z nichž nejhezčí je Sýkorův most. Ten má pohnutou minulost. Žádnej Sýkora ho totiž nepostavil. Jmenuje se podle soustružníka Miloše Sýkory, kterej přestřihl dráty k náložím, který měly most na konci války odpálit. Posaďte se na ponton na břehu a nechte se pohltit plynoucí řekou, výhledem na Novou radnici a vzdáleným ruchem města.

1b362db72b806712557851a5552592e7231c75ca.jpg
Zdroj: http://www.fotostart.cz/

Každá ze stran dnešní Ostravy měla (a stále má) svoji radnici. Ve Slezské Ostravě stojí radnice v těsné blízkosti řeky. Historizující budova s prvky renesance a secese se skví z dáli a pokaždé, když jdu kolem, si říkám, že je škoda, že se o ní tak málo mluví.

2014_Ostrawa,_Ratusz_w_Śląskiej_Ostrawie_01.jpg
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slezskoostravsk%C3%A1_radnice#/media/File:2014_Ostrawa,_Ratusz_w_%C5%9Al%C4%85skiej_Ostrawie_01.jpg

V moravské části Ostravy (pozor, moravská část se píše s malým m, protože toto označení v sobě skrývá daleko víc než jen obvod Moravská Ostrava; jak by k tomu pak přišly Vítkovice, Ostrava – Jih a další, že) je taky radnice. Stojí v Moravské Ostravě na Masarykově náměstí a proti radnici ve Slezské Ostravě je tak trochu princezna chudobka.

235161-original1-wo3mu.jpg
Zdroj: https://tema.novinky.cz/ostrava

Tak. Teď už víte, že kde kdo v Ově bydlí v Moravské a ve Slezské (v obvodech s těmito jmény) a že Ostrava se rozprostírá na dvou územích. To ale není všechno. Určitě jste viděli nebo slyšeli o nejvyšší radniční věži v Česku (86 metrů). Tak přesně tato je na Nové radnici v Ostravě (radnice pro celou Ostravu a všechny její obvody, včetně Moravské i Slezské, která je mimochodem nejrozsáhlejším radničním komplexem v Česku). Lidem z větších měst je tohle asi jasný, pač to funguje podobně v Praze i v Brně (a jinde), pro lidi z menších měst je nepochopitelný, proč jsou dvě radnice pro stejný město. Inu, nejsou dvě. To je jako byste bydleli v Horní Plané, která sousedí s Dolní Planou. A tyhle Planý se rozhodly, že se spojí do městečka Planá. Tak pak Planá bude složená z Horní a Dolní, z nichž každá má svoji původní radnici. A protože je Planá najednou větší a radní si nemají kam sednout (nebo se nemůžou dohodnout, jestli budou sedět na radnici Horní nebo Dolní), rozhodnou se postavit si radnici novou. Stejně jako v Ostravě :-)

nova-radnice ostrava.jpg
Zdroj: http://mesto-ostrava.webnode.cz

Na věž Nové radnice rozhodně běžte. Jezdí tam výtah a výhled 360° vás uchvátí. Ve výšce 73 metrů nad zemí v dáli za Vítkovicema (to jsou ty známý vysoký pece) uvidíte Beskydy, na západním horizontu je Poruba, na severozápadě za jasnýho počasí zahlídnete Jeseníky, Polsko je jen kousek severoseverovýchodně, na východě vás pak uhrane halda Ema. Hlavně si ale všimněte, jak je Ostrava doslova prošpikovaná komíny, průmyslovými halami a areály. Jsou všude! A až tohle uvidíte, představte si, že před pár dekádami to všechno kouřilo, rachotilo, lomozilo a ocel s uhlím tomu hrály prim! Pro mě těžko uvěřitelná představa, pro starousedlíky nedávná realita.

DSC02900
Zdroj: http://next1.rajce.idnes.cz/Ostrava_-_Vyhled_z_Nove_radnice/#DSC02900.jpg
DSC02919.jpg
Zdroj: http://next1.rajce.idnes.cz/Ostrava_-_Vyhled_z_Nove_radnice/#DSC02919.jpg

Krom radnic a území a dvou obvodů si Ostrava svoji dvojúzemnost připomíná i divadlem. Národní divadlo moravskoslezské má dvě scény (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona) a budova u Karoliny (hned vedle bývalé těžební jámy) je kus!

image.jpg
Zdroj: https://moap.ostrava.cz/cs/o-moapu/fotogalerie/mestsky-obvod-1/mestsky-obvod/c-documents-and-settings-mop377-plocha-fotky-obvod-r.a-imaak-mala-c-divadlo-dvoraka.jpg/view

No, a nesmím zapomenout, že Ostrava je hlavním městem Moravskoslezského kraje, to dá rozum, neb je moravská i slezská, Moravská i Slezská a leží na Moravě i ve Slezsku.

20
Zdroj: http://www.koberice.cz/clanky/73/

Moc se mi líbí erb našeho kraje a jeho význam. Myslím, že heraldikové se trefili do černýho; černá slezská orlice (na vlajce zabírá větší plochu než moravská, bo Slezska tu máme prostě víc), šachovaná moravská orlice, vlevo dole znak města Ostravy (to je ten kůň ve skoku) a vpravo dole půlená čtvrtka – vlevo bílá a červená jako znak Opavy, vpravo žlutá orlice pro připomínku Těšínska. Geniální!

499px-Moravian-Silesian_Region_CoA_CZ.svg.png
Zdroj: http://dopisnice.blogspot.co.uk/2011/01/o-nametech-krajskych-znaku-i.html

Reklamy

2 komentáře: „Jaká je Ostrava díl 2. – Moravskoslezská

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s