Když jsem byl poprvé v Rumunsku (konkrétně na severozápadě, v Transylvánii), přišel jsem si jako v jiným světě. Hned za hraniční čárou HU-RO mega kouřící fabrika (tuším, že to je město Oradea), která dává jasně tušit, že po nekonečně zelených maďarských pláních (fakt kolem dálnice jsou) přichází země jiná. Široká autostráda se rázem změnila na uzoučkou silnici (mezinárodní tah) a lepší to nebylo celou cestu do vnitrozemí. Kamiony běžně předjížděly koňský povozy, strejdy s kárkama a mně se zmocňovala panika, do jakých končin jsem se vydal. Kontrastů jsem pak zažil daleko víc; třeba super luxusní nákupák v městě Cluj-Napoca, kterej stojí hned vedle chudinskýho ghetta, dráty na sloupech tak hustě vedle sebe, že nebylo vidět na kostely a výlohy, MHD jen do 20 hodin a pak nohama… Jinej svět, pro rozmazlence z Brna poněkud bizarní. A podobně tomu je v Ostravě, jen s tím rozdílem, že Ostrava neleží na silnici s povozama a dráty tu jsou pod zemí.

Ostravu znám osobně jen chvilku. Doma mám ale hodně knih s fotkama a mluvil jsem s mnoha lidma o tom, jaká bývala Ostrava, jak se změnila. Moc! Někteří dříve narození se slzou v oku vzpomínali na časy, kdy se nad hutí ve Vítkovicích linula rudá záře provázená kouřovou clonou (to musel být ultra smrad), jiní si rádi připomínají, jak tu bylo všechno jednodušší, neb soudruh hrnul do Ostravy hodně peněz, aby aspoň trochu kompenzoval ten neskutečně těžkej život plnej exhalací a karcinogenů. Ostraváci měli tak trochu výjimku a všechno tu šlo jaksi samo. I dneska je vidět, že se na stavbách a veřejným prostoru nešetřilo (jen se běžte podívat na řady činžáků do Moravské, do Poruby na  maxi socialistický město, na předimenzovaný tehdejší top nákupáky, …). Všechno tu bylo extra, protože soudruhovi se hodilo ukázat zlatý vejce z uhlí a oceli jako progresivní příklad budování míru (Havířov je ještě o třídu dál).

cerna louka.jpg
Zdroj: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/tiskove-zpravy/historicke-kalendarium-1/archiv-historickeho-kalendaria/article.2015-06-22.1599298720/ernlouka.jpg

ostrava-milana-zezuly
Zdroj: http://www.ostravan.cz/26085/haldy-panelaky-i-budovatele-galerie-chagall-predstavuje-ostravu-na-sto-zpusobu/

No jo, zlatý vejce. Jenže pohádka skončila, hutě a podniky se zavíraly a lidi tu přicházeli masivně o práci (současnej příbeh OKD je další v řadě tklivých melodií) a město muselo vyřešit jak dál. Povedlo se! Třeba zdejší Ostravská univerzita. Kupodivu se na ní nevyučuje ani hornictví ani metalurgie, nýbrž jazyky, umění, medicína, přírodověda a další zajímavý obory. Jaká škola je, to nevím. Ódry třeba poreferuje v komentáři. Mně je nicméně moc symptatický, že v původně průmyslovým městě dostala šanci řada neprůmyslových oborů. Jasně, důležitá je i Vysoká škola báňská, která se postupně transformuje z čistě hornických oborů na moderní školu s obory ekonomickými, IT a dalšími.

ou-na-alive-850x365.png
Zdroj: https://alive.osu.cz/novy-web-ou-struktura-je-temer-hotova/

Když jsem zmínil IT. Česko má svoje IT centrum v Brně, kde sídlí suverénně nejvíc firem, který do IT dělají (v Praze jsou obvykle centrály), ale Ostrava se slušně vyšvihla do pozice lídra v regionu. Máme tu velikou firmu z dálné Skandinávie, velkou českou firmu, další firmu, která sice vyrábí papír, ale svoje IT středisko posadila do Ostravy, firmy, který vyvíjí aplikace, bezpečnosní firmy a moře dalších. Jo! Velkej zaměstnavatel mimo klasiku je tu Hyundai (kolem jejich haly jsme šli tudleva s Mazlem skoro hodinu). Ten sice sídlí v nedalekých Nošovicích, ale i tak dává práci hodně lidem z Ostravy.

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

mapka_kontakt_cz.jpg
Zdroj: http://www.hyundai-motor.cz/?rubrika=kontakt

V Ostravě najdete mimo všech těchto oborů i jiný, ve kterých můžete excelovat. Anebo si můžete založit firmu vlastní. K tomu vám dopomůže kraj a město Ostrava. Brzo tu totiž vznikne Moravskoslezské inovační centrum (vím, vím, v Brně je takový centrum už dávno…).

Ostrava je otevřená všemu novýmu, protože nutně potřebuje odvrátit hrozbu svýho konce (uhlí tu nebude navěky, že). Na rozdíl od Brna, který odmítlo investici od Amazonu za ranec peněz a se stovkama pracovních míst. A je to vidět na každým kroku. Myslím onu snahu. Ve městě jsou nový kavárny, hospody, kluby, tuna parků a sportovišť, všechno vás vybízí, abyste tu chvíli posečkali. Nadto je v Ostravě relativně levný bydlení (proti Brnu jsou nájmy o třetinu níž, cena bytů o půlku). Zakládají se různý spolky; třeba pro cizince v Ostravě, v rámci kterýho můžete pilovat cizí jazyky a dozvědět se něco o jiných zemích. Před pár lety tu vznikl Svět techniky (mazec expozice pro velký i malý), Dolní oblast Vítkovic coby prostor pro exkurze, důl Landek jako muzeum hornictví a další a další ukázky toho, že to jde a funguje.

8545_2-ex2-jpg.jpeg
Zdroj: https://www.ostravainfo.cz/cz/jidlo-a-piti/kavarny-a-cajovny/8545-kavarna-svet-techniky.html

20150916_ZER_vez_008.jpg
Zdroj: http://www.landekpark.cz/landek-park

Z Ostravy mám pocit, že se ze všech sil snaží křičet: Hej, tady jsem! Bude ještě pár let trvat, než si původně čistě průmyslový město a jeho obyvatelé zvyknou na novej směr. Bude určitě ještě pár roků trvat, než si bývalí horníci a dělníci přivyknou na umělce, ajťáky, lidi ve službách. Zatím totiž často slýchám, že hovno robim, dokud nerubu a nefárám.

Mění se to tu ze dne na den. Smělý plány se stávají skutečností a Ostrava tak už dávno není jen městem baníků. Ostrava je čím dál častěji městem baníků, vědy a techniky, umění, služeb a nových trendů, o kterých se jinde mluví jen potichu.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s