Ano, je to tak. Kdo by čekal, že tu v Ostravě kultura končí a začíná u uhlí s ocelí a pochvalných ódách o nich, byl by ve velkým omylu. Každej snad zná Bezruče a Nohavicu, proto notoricky známý jména dneska vynechám (kdo nezná, nastuduje si v tichosti doma).

Moc se mi líbí slovo kultura samo o sobě. Ve škole jsem se dozvěděl, že původně pochází tohle slovíčko z latinskýho colere, tj. obdělávat, zušlechťovat pole. Není asi náhodou, že se prvotní význam „mít kus žvanca“ roztomile přenesl do „mít kus žvanca pro duši“. A potravu pro oči, uši a duši, tu v Ostravě máme opravdu na každým rožku a každej den!

Začnu od začátku. Přijeďte do Ostravy a projděte se městem. Na každým kroku uvidíte kus kultury, umění. Domy jsou vyzdobený stovkama plastik a reliéfů, v ulicích je hafo soch a skulptur. Takzvaný čtyřprocentní umění najdete i v jiných městech, ale v Ostravě (a nejen v ní) je k vidění přece jen o něco častěji, protože soudruh patrně naznal, že smradem a popílkem zasypanou Ostravu bude lepší vyzdobit. Proto jsou po Ostravě rozeseti betonoví horníci a oceláři, chrabří bronzoví budovatelé světlejších zítřků, neohrožené ocelové údernice a další zástupy postav, který symbolizovaly rozkvět města. Existuje webová stránka, která formou encyklopedie shrnuje tyhle předměty ve veřejným prostoru. Mimo budovatelský motivy se zmiňovaní čtyřprocentní umělci inspirovali taky přírodou, květinami, vynálezy, vesmírem. (Tzv. čtyřprocentní umění nesouvisí s lesbama a gayi, jak by se mohlo zdát. Šlo o to, že v letech socialismu bylo pravidlem investovat jedno až čtyři procenta rozpočtu stavby do okrasných předmětů. Toto pravidlo se uplatňovalo pro stavby všech budov a veřejných prostranství, na který přispíval stát a jeho podřízený orgány. Relativně nedávno vznikl projekt Vetřelci a volavky, v rámci kterýho se tato díla schraňují a opatřují jménem autora a okolnostmi vzniku. Vyšla skvělá kniha, která vás nebude nudit ani po dvacátým přečtení.) Umění v ulicích vznikalo samozřejmě i po revoluci, jen je ho dramaticky míň, ale jak znám Ostravu, tak je to opravdu jen prozatím, bo v Ostravě není nic nemožný!

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Zdroj: http://www.msstavby.cz/projekty/sochy/

V Ostravě působí řada divadel. Jak už jsem dřív psal, máme tady Národní divadlo moravskoslezské, který má dvě scény – Divadlo Antonína Dvořáka (to je kousek od nákupáku Nová Karolina) a Divadlo Jiřího Myrona (naproti katedrály Božího Spasitele). Dvořákovo divadlo je divadlem na oblek a velkou večerní, Myronovo neznám. Na svý si přijdou milovníci opery, baletu, činohry a operety.

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Zdroj: http://www.ndm.cz/cz/

Mým oblíbeným divadlem je ale Divadlo Petra Bezruče, který je daleko víc neformální a který uvádí i kusy, co se nehodí na nóbl prkna. Divadlo loutek, Bílé divadlo, Divadlo Aréna, Divadlo Mír a další menší soubory nabízí téměř nekonečný možnosti pro duševní obrodu. Máme i kina. Krom multikin v nákupácích je zajímavý Kino Luna, který umí promítat ve 3D.

765-budova-dpb
Zdroj: http://www.bezruci.cz/kontakty/

Pokud byste se po večerním představení druhej den začali nudit, vyražte do Domu kultury, kde se pořádá tisíc a jedna akce od přednášek, přes koncerty, výstavy, školení až po besedy. Skočte si pak na oběd a mezi kávou a moučníkem mrkněte do Domu umění, v němž sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě (to je ten známej barák, před kterým se tyčí óbr socha brýlí). Po umču si dejte pivo na Stodolní a pokračujte do bývalé prodejny Bauhaus, ve které našla azyl Galerie Plato. Za hudební rozkoší si udělejte výlet do Janáčkovy filharmonie Ostrava, která je jen přes ulici od Plata.

galerie-1327930197
Zdroj: http://www.ndm.cz

Mega známou hudební akcí je festival Colours of Ostrava, kterej bývá v červenci a na kterej se sjedou kapely a umělci snad ze všech zemí a ze všech žánrů. Dřív komorní akce se rozrostla do desítek tisíc návštěvníků, několika souběžných pódií, tuny doprovodnýho programu. Všechna ta paráda hřmí a bliká v areálu Dolní oblasti Vítkovice, takže když dorazíte za svojí skupinou, budete v kulisách vysokých pecí a oceli.

Colours-of-Ostrava-2015_foto_Matyas_Theuer-(35).jpg
Zdroj: http://www.colours.cz

Hudební koncerty a recitály si můžete vychutnat i ve skvostné aule Gong, kterou vestavěli do bývalýho plynojemu (svatba je dechberoucí, z akustiky vám slezou nehty), kterej stojí hned vedle vysoké dolnovítkovické pece.

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Zdroj: http://www.dolnivitkovice.cz/gong

Pravidelný akce se konají na Slezskoostravským hradě, na Výstavišti Černá louka, na Ostravské univerzitě a na Vysoké škole báňské, na Masarykově náměstí a tak dále. Oslavuje se kde co, od Novýho roku až po hody a košty mladých vín. Nechci vyjmenovávat, co všechno mužete v Ostravě vidět, slyšet a zažít, protože bych od blogu sklouzl k telefonnímu seznamu. Oblíbil jsem si web Ostrava info, na kterým si pokaždý vyberu podle nálady a chuti.

611_9-ostravske-vystavy-a-s-4-jpg.jpeg
Zdroj: https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/top-10/611-slezskoostravsky-hrad.html

Samotnýho mě překvapuje, kolik věcí se u nás děje zároveň. Dost jsem jich už prošel a ještě víc máme s Manželem na seznamu. Mám jen trochu nervy, pač určitě jsou i takový, o kterých jsem ani neslyšel! Jak se dozvím, hned dám vědět!

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s