Nosím brýle. Na dálku. Dioptrií potřebuju jen pár a přesto bez nich nevidím dobře dál než na dva metry. Někdy je to vopruz a jindy zas velká výhoda.

Brýle jsou pro mě rutinou, ráno nasadit na hlavu, u počítače odložit (přes ně se mi písmenka smývají), sem tam očistit a hlavně je neztratit! Nový si kupuju tak jednou za tři roky, obvykle potom, co jim dám smrtelnou tečku rozsednutím, rozšlápnutím a tak. V Brně jsem chodíval do maličké optiky, která je zašitá na ulici Líšeňská.

Kdysi jsem nosíval kontaktní čočky (deset let v tahu) a sluneční brýle. Přes tmavý skla jsem tajně okukoval hezký kluky v šalinách. Čočky mi ale začly dělat červený oči a tak jsem se vrátil k obroučkám.

Často si sundám brýle i venku (chodím pak podél zdí, abych do někoho nebo něčeho nenarazil) a sleduju svět jako akvarel. Když nechci vidět všechno, tak se zavřu do svýho mlhavýho a rozostřenýho obrazu okolí, kterej mi připomíná impresionistický obrazy. Hádka u vedlejšího stolu? Neurvalej spolucestující? Kalhotky zařízlý hluboko v bocích náhodné kolemjdoucí? To všechno filtruju skrze svoji oční vadu. Když nad tím tak přemýšlím, jsem rád, že nevidím všechno ostře a jasně. Beru to jako ochrannej UV film, aby mně nekrvácely oči z něčeho, co by se dotklo mýho vytříbenýho jemnocitu, že.

Někdy říkám: Počkej, nasadím si optiku, abych tě líp slyšel. A není to ani tak vtip jako nutnost, protože často odezírám, co mi protějšek říká. Umět číst ze rtů je vůbec šikovnej komunikační kanál, protože v plné hospodě nebo na koncertě si prostě nepokecáte (umím trochu i znakovou řeč, ale o tom zas jindy).

Moje oči vidí detaily tam, kde je jiný oči nevidí. Rentgenově vidí tehdy, když k tomu mají par centi skla před sebou. Je to prima věc nosit brýle. Můžete rázem být přísní nebo sexy nebo vypadat jak z ústavu. Stačí si vyměnit brýle a je to. Nejlepší ale beztak jsou pohledy jak přes krasohled, ve kterých je všechno tak nějak hezčí, ladící, bez rušivých elementů. Jako když jedete nočním autobusem městem, okno je orosený a světla venku se mísí do divukrásných tvarů. Říkám vám, nosit brýle je velká výhoda, protože oázy fantazijních výhledů z nočních autobusů na neony a odlesky si my brejlovci můžeme dopřát kdykoli. Stačí si jen sundat brýle.

P.S. Drsný jsou bazény a sauny, pač jak je tam hafo páry ve vzduchu, tak nevidím nic. Když jdu s někým, tak ten někdo se mi nesmí vzdálit víc než na délku paže, jinak se potkáme zas až venku za šatnama (což sem tam není uplně od věci).

glasses-wallpaper-800x600.jpg
Zdroj: https://www.cgtrader.com/blog/when-reality-fades-away-surrealism-invades-3d-art

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s