Šestý díl seriálu o Ostravě a druhý s negativy dnes napíšu. I ten dnešní bude v přímým rozporu s glorifikacemi, který jsem napsal dřív. Každá mince má totiž pannu a orla, každý město rub a líc.

Takže kam? Je 23 hodin, jsem po odpolední směně a šel bych na pivo. S kamarádem, s kolegama, s Manželem. Ale kam? Na Stodolní ve všední den nikdo není, takže pivo vám nalijou tak do jedné ráno. V Mirroru na Českobratrské do dvou, v nonstopu na náměstí sice celou noc, ale vrchní tak strašně šidí míry, že za pět piv nevypijete skoro nic. Kovárna u hodin na Fifejdách je fajna, akorát odtama člověk vyleze jak z udírny. Takže kam? A co když jste ve městě a dojdou vám ciga? Kde si je nahonem koupíte? Anebo když vás přepadne vlčí hlad? Hladový okno naproti červenýmu kostelu, něco málo na Stodo, na náměstí republiky je cosi a konec.
Žiju v Ově třičtvrtě roku a kolikrát jsem si říkal, že zajdeme do vinárny na dobrý suchý bílý. No jo, ale kam? Kde si můžu sednout se sklenkou rulandy, tlumeně si povídat a nebýt rušen v sedm s tím, že končíme? A co když bych chtěl v zimě do sauny? Do čisté sauny, kde mají taky bazén a vířivku tak, abych za to nedal tácek?

Je pravda, že v Ově moc necourám po krásách vzdálenějších částí. Znám dobře Moravskou Ostravu, Vítkovice, Slezskou, Mariánky… Prostě okolní čtvrtě. A řeknu vám teda, je to bída. Najít slušnou reštyku, kde se nekouří, kde se dobře vaří, mají dobrý kafe a milou obsluhu… O vinárnách ani nemluvím. V Ostravě se pije pivo (Radegast, Ostravar) a rum (tuzemák). V Brně jsem byl zvyklej zajít si do Jean Paul Vin Café v Lužánkách, k Žíznivýmu papouškovi (ten už teda není) a do dalších podniků, tady chodím do Kauflandu pro sudový a piju vinnej střiček.

Jakmile padne půlnoc, Ostrava usne. Ve městě nikdo není (kromě Stodolní v pátek a v sobotu), všechno je zavřený, ciga nikde nekoupíte (nejbližší benzinka je na Místecké, což není úplně blízko), v hospodách na Stodo jsou (v pátek a sobotu) davy ožralejch Poláků, kteří zvrací všude kolem sebe, hospody na Stodo zvednou ceny 2x, takže Ostrava u nás na hřišti za 28 je na Stodo mávnutím kouzelné EET pokladny za čtyři pětky, panák jägra za sedmdesát. Nejde mi o peníze, ale proč platit něco, co mají jinde za míň. No jo, mají jinde za míň. To jo, ale do 22h na hřišti, do 23h u Kenkena na Petra Křičky, Spolek na Nádražní do půlnoci.

Ostravar_logo_hires_2010
Zdroj: http://moodle.oa-poruba.cz/login/index.php

Přes den a večer je v centru a okolí hafo akcí, většina z nich je prolejvaná reklamním Radegastem a Ostravarem, takže z původně super odpolední zábavy se stává opilecká večerní kocovina. V návalu zoufalství vás napadne, že vezmete pár lahváčů nebo krabicák a utečete na nábřeží k Ostravici. Chyba lávky! Pokud není venku zima nebo mokro, budou břehy obležený jinýma dezertérama, kteří potácivě hážou lahve do řeky a strašně se tomu smějou.

V Ostravě se chlastá. Všude a pořád. V MHD, na parkovištích, v hospodách na Stodolní i mimo ni, u řek a potoků, v parcích, prostě všude. Není výjimkou narazit v deset dopoledne na dobře usazenýho strejdu u pátýho piva, kterak rozdává moudra všem kolemjdoucím. Během obědů se strejda uklidí domů, aby se krapet dospal a v lokále nebylo nahuleno, a hned po o začíná druhá směna, kterou si ti nejzdatnější protáhnou na dvanáctku nebo šestnáctku.

V Ostravě se chlastá, fest. Ostravar pořádá Beerfesty, Radegast Pivní dny. Pivo tady supluje denní dávku vitaminů a glukózy. Jasně, že je tu mrak příjemnejch podniků, kam si rád zajdu na kafinko (Café 10 na Kuřim rynku), na pizzu (pizzeria Anna na Hornopolní), na pivo (teď honem nevim), ale alfou omegou tu zůstává, že v Ostravě se chlastá. Však taky rum hřeje synku, no ni?!

radegast-logo
Zdroj: http://www.opileague.estranky.cz/fotoalbum/gambrinus-liga/gambrinus-liga/radegast-logo.html

P.S. Je mi jasný, že jsem mohl opomenout nebo nenavštívit podnik mých snů. Proto znáte-li takovej, pište a já ho hned testnu.

4 komentáře: „Jaká je Ostrava díl 6. – Nudná alkoholička

 1. Jako byste popsal Město i Magořín (předchozí bydliště) :/ A to v podstatě nikam nechodím, nebaví, je to pro mě „ztráta“ času – ale jednou za XXX – vymyslet, kde si s přáteli vypít žbrndu … joo, to je umění :(

  To se mi líbí

 2. Tuž, synku. Oproti Stepi je to kulturní i výčepní ráj. Na pokec u kafe s kámoškama jezdím buď do Zlína (časně odpolední dýchánky) nebo do Brna (večerní akce končící po prvních rozjezdech. V dědině si ani na pivo nezajdu,protože už točí jen desítku Zubra. A po Zubrovi jakékoli síly je mi bublavě, Je to velice účinné laxativum. Stává se ze mne nedobrovolně abstinent. Ve Stepi i v Jolaniném Městě v osm večer chcípnul pes. Leda by se ti zachtělo posedět u jednorukýho bandity v některé herně. To jsou nonstopáče bez pauz na úklid.
  Se zcela specifickou klientelou.

  To se mi líbí

 3. Ahoj Brňáku. Zkus vinárnu Modré Hory – výběrové víno, příjemné prostředí, skvělá obsluha a otevřeno je do noci. Dále třeba ještě vinotéka u Mostu Miloše Sýkory, která má flexibilní otevírací dobu podle zákazníků, také hodně příjemný podnik se skvělou obsluhou. Pak třeba v jazz clubu Pjetka mají skvělé víno a hudební večery – jak jinak než na jazz. Na pivo do Hobita nebo Skákavého Poníka u hotelu Mercure v centru – výběrové pivo z minipivovarů, své pivo Qásek si vaří ve sklepě pod hospodami, které jsou vedle sebe (Hobit je kuřácký). Hospoda, ale pivo výborné. Další hezký podnik k posezení je Dunbar – krásné domácké prostředí v prostorách bývalých bytů. Dále Minikino kavárna hned za náměstím, kde mají jednu rotující pípu a jinak dobrý standard všeho ostatního; a taky je to skvělé kino – k filmu si dej třeba půl litra. Moderní posezení najdeš v Docku, kde jsou další rotující pípy. Na kvalitní kafe jedině do skvělých third-wave kaváren jako U Černého stromu u Nové Radnice, Cokafe na poštovní nebo v Porubě, Kofi Lab u Lasa a nebo do Čerstvých Bobů na nádražní. Pak o trochu dále známá ostravská firma Laura Coffee. Na vynikající jídlo světové úrovně do Loftu v Přívozu, Babetti u Konzervatoře, Sí v pasáži Vesmír nebo třeba skandinávský Scansen na zámecké u Masarykova náměstí. Jestli chceš spíše něco rychlého, tak doporučuji belgickou hranolkárnu Faency Fries za poštovní ulicí nebo vynikající donuty Just Donut u katedrály. Je to jen krátký výčet skvělých podniků, které by se ti mohly líbit. Centrum žije, jen je třeba aby měly pro koho žít, takže vem kámoše a zajdi třeba na jedno.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s