Včera jsem v práci zažil něco, co jsem doposud nikdy neviděl. Ráno nastoupili manažeři před dvě směny a oznámili nám, že náš tým k poslednímu sprnu končí. Info už to nebylo úplně nový, protože totéž říkali předešlého dne druhé polovině kolegů.

Nastalo hrobový ticho, do kterýho zněla jen ta slova „konec“, „odstupné“, „máte další možnosti ve firmě“…

Řeknu vám, že i když jsem to už věděl den předem od kolegyně, stejnak se mi trochu úžil dech. Už onoho předchozího dne jsem masivně rozjel hledání nové práce, obvolal tunu známých, že bych někde narychlo nastoupil jako učitel. K tomu jsem oživil všechny svoje dávno zapomenutý online životopisy…

No ale včera ráno, po tom meetingu. Někteří kolegové se zvedli se slovy „na tohle mrdám“ a odešli rovnou domů. Ostatní zapředli okamžitě hovory na téma, co nám musí nebo nemusí firma zaplatit, jak dál, do kterýho týmu půjdou, jestli raději nepůjdou k ostravské konkurenci… Nastala anarchie, kterou jsem měl řídit coby normální směnu. Jenže jak chcete motivovat svůj tým, když sami řešíte, co budete od září dělat… Když se vám hlavou honí kdejaká myšlenka vyjma tiketů a dalších aktuálních věcí.

Na směnu jsem včera šel nevyspanej, protože jak jsem psal, tak jsem den a noc předtím ladil svoje životopisy, počítal a počítal úspory, řešil bydlení a další věci, který se možná dost brzo změní.

Do toho se mi minulej týden ozvala kočena z Prahy a nabídla mi práci tam. Sice zase na směny, který jsem už nechtěl, ale v této situaci se mi to jeví jako průchozí možnost. Práce skoro na chlup stejná jako teď, za podobnou cenu. Jen Praha… Viděli jste inzeráty na bydlení? Jako vážně dvacet tisíc za byt pro dva, psa a kocoura? Jako vážně nájem hned, dva nájmy dopředu, kauce a poplatek realitce? To je bratru skoro sto tisíc…

Stihli jsme se pohádat i doma. Byl jsem asi v šoku, protože takhle rychlou změnu kurzu nečekal nikdo. Sice bylo mnoho signálů, ovšem ani jeden z nich nenaznačoval ráznej konec. No a jak jsem byl rozněžnělej, že budeme žrát trávu, bydlet u popelnic a jezdit na černo, Manžela to míchlo. No a znáte to. Dva kohouti na jednom smetišti… Nakonec ale ustoupil, nechal mě prožít si svoje jednodenní šílenství. To bylo toho odpoledne a večera, kdy mi to volala kolegyně. Pak následovala směna v polovičním bezvědomí a nejvíc směna mýho života. Odpoledne po práci jsem šel rovnou do hospody. Ano Martičko, vím, že nemám pít. Ano Miluš a další, vím, že chlastem se neřeší problémy. A já jsem taky nic nechtěl řešit. Chtěl jsem se vypnout. A to jsem taky udělal. Lil jsem do sebe jeden rum za druhým, zapíjel kofolou, s Manželem jsme konverzovali o tom, co nás čeká, jaký máme možnosti. Po osmým kousku jsme šli domů, vykoupal jsem se a usnul spánkem nejtvrdším. To nepočítám těch cigaret, co jsem za 24 hodin bdělosti vykouřil a kafe, kterých jsem vypil… Taky mě bolí teď maličko žaludek…

Dneska ráno jsem se po spánkové dvanáctce vzbudil svěží, nasnídal, vypil kafe, dal jen dvě ciga a šel na další ranní. V práci je o poznání větší klid. Kolegové sice nenajeli na standardní provoz, a už asi ani nenajedou, ale aspoň bazál stále pro zákazníky děláme. Velkou část naší práce už si vzali kolegové z Indie, takže beztak na nás zbyly jen drobky.

Mluvila se mnou ráno nadřízená. Zmínila, že by pro mě, a ostatní moje kolegy vedoucí, měla místo project manažerů v jiným týmu ve firmě. Dokonce se domluvila se šéfem toho týmu, že bych mohl pracovat 4 dny po 10 hodinách, abych měl pátky volné na školu. A tak mám dilema. Prahu sice nemám jistou, respektive hlavní část výběrka bude příští týden, ale zas si říkám, že do Prahy jsem chtěl proto, abych tam dostal lepší podmínky. A to v tomhle případě neplatí. Plat o něco nižší, zase směny, navíc do v Česku nové pobočky, která není zajetá, 2x vyšší nájem… Jako jo, nová firma dává možnost kde co dokázat a prosadit. Říkám si ale, že rozhodnutí všechno změnit pod tlakem okolností nemusí být nejlepší možný. Navíc, a to není zanedbatelný, bych se stěhováním dost vydal z úspor. Už jen kvůli těm otřesným podmínkám realitek.

Můžu taky učit. Dokonce mi jedna moje dávná studentka angličtiny domluvila hovor se zástupkyní ředitelky jedné školy u Benešova. A víte co? Bylo by tam místo do 4. třídy… Že jakože Max by učil robotinu. No, dost jsem se tou představou pobavil. :))

Takže takhle. Teď mám na stole reálně dvě cesty:

  • Praha vs. Ostrava.
  • Směny vs. od – do pracovní doba.
  • 4x odstupný vs. jeden plat jako náplast.
  • Neznámý vs. známý.
  • Rozhodnutí pod tlakem vs. racionální úvaha.
  • Dobrodružství vs. jistota.
  • Novej začátek vs. pokračování.
  • Škola? Nevím. vs. volné pátky.

Jako je pravda, že Ostrava nás s Pokladem začíná štvát, protože je tady furt smrad a divní lidí, ale na druhou stranu už jsme tu jakž takž usídlení, máme tu pár kamarádů a známých. Oba práci, on jistě, já výhledově jistou. Jeho škola a moje škola od září, kousek do Brna (o pár kiláků a hafo nervů blíž než z Prahy), kousek k jeho rodičům… No a pak ta Praha. Láká mě to. Něco zas zažít. Novej byt, nová práce (moje). Beru v potaz, že Ostrava byl můj nápad, že jsem Poklada dost postavil před hotovou věc tehdy. A teď bych mu zas všechno pobořil a znovu ho přiměl hledat balanc. I když může pracovat převážně z domu, musí občas zajet do firmy (v Ostravě), což by po přesunu do Prahy pro něho znamenalo cestování navíc a najít někde tady nocleh.

Přemýšlím, jak z toho vybruslit, abych pak něčeho nelitoval. Jak se rozhodnout, abych nemusel znovu zažít v dohledné době směnu jak včera ráno. Abych zas nemusel řešit, co a za co budeme jíst a kde budeme bydlet.

No. Uvidíme. Počkám na tu telekonferenci příští týden, zeptám se na možnost školy při práci v pražské firmě, co pro nás můžou udělat ohledně bydlení…

Uvidíme. Dnes už bez rumu. Uvidíme.

praha_vs_ostrava_by_dezik-d8pfsxk

4 komentáře: „Konec práce: PHA vs. OVA 0:0

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s