Dneska jsem si dlouho, opravdu hodně dlouho, volal s matinkou. Dřystali jsme o všem, co se v posledních dnech stalo, o tom, co mě čeká a tak. A protože matička je sama bývalá úča, dostalo se mi nekonečně rad, jak na budoucí roli. A taky jsem se ptal, jak se vlastně za katedru dostala máti. Zajímavej příběh, zajímavej tím, že s drobnou obměnou se děje znovu. Mně.

Máti je inženýr. Na tom není nic zajímavýho, tím je kde kdo. Máti dělala roky v Brně ve fábru. Ani tohle asi na zadek nikoho neposadí. Stejně jako já se i matka propracovala od pucfleka k normální práci. Na vrcholu kariéry dělala technologa výroby, předtím mistrovou. Jednou tak, to jsem byl na základce ještě, provázela po fabrice studenty průmky i s jejich pedagožkou. Vysvětlovala výrobu, technologie a postupy. Oním pedagogickým dozorem studentstva byla dáma, která máti kdysi učila v učení.

Pedagožka: Relko! Ty bys byla dobrej učitel. Nepřemýšlelas o tom, že bys šla učit?
Relka: To víte, že přemýšlela, ale nějak k tomu zatím nedošlo.
Pedagožka: A nechceš to zkusit u nás? Domluvím ti pohovor s ředitelem.

A tak šla mamka na pohovor. Prej tehdy dostala přednost před ostatními lačnivci po učitelství proto, že byla vysokoškolák a hlavně proto, že praxi znala zpaměti. No, netrvalo dlouho a Relka začla učit budoucí maturanty konstrukce, materiály, technologii a tak. Bez diplomu úči, prostě jako odborník z praxe.

Dost paralelní souhra okolností, nemyslíte? Já teď taky budu účou bez diplomu s praxí. Taky mě oslovili (ačkoli ne při exkurzi ale na fejsbuku). A taky mám nervy a stres, jak to zvládnu. Máti mi dnes řekla, že se není čeho bát, že jsem rozenej učitel (po kom asi, že). Prej žádná pedagogická fakulta neudělá z neučitele učitele. Škola z tebe učitele neudělá, to v tobě buď je, nebo není. Takhle doslova to řekla. Připomněla mi tak jazykovky a firemní školení, který jsem učil moc rád, vysloveně jsem si je užíval.

Při vyprávění jsme zjistili, že máti tehdy odešla do školství krátce před tím, než celá její bývalá firma krachla. U mojí firmy nedovedu posoudit, jak dlouho bude fungovat, ale současnej trend úbytku zákazníků, zaměstnanců, odliv ke konkurenci v Ostravě… No, něco mi říká, že možná ta výpověď s odstupným přišla včas. Budoucího ex zaměstnavatele budu bedlivě sledovat a dám vědět.

Víte, jak to mám. Jsem hluboce přesvědčenej, že se věci nedějí náhodně, že všechno má svůj vnitřní význam, kterej souvisí s významy jinými. Jen se často stává, že člověk v danou chvíli nevidí, nerozumí situaci a jejímu skutečnýmu významu. V takové situaci jsem teď. Výpověď v práci mě zaskočila, chování firmy odradilo od dalšího působení v ní, urychlil se exodus z IT, posílila motivace dodělat magistra, byť pro jiný typ škol a v jiném oboru. Všechno zlý je k něčemu dobrý. Už teď vnímám, že tahle kvapem řízená migrace ku Praze, mimo můj obor, daleko od všeho, co znám, je dalším krokem ke mně samotnýmu. Třeba se fakt v učitelství najdu, třeba fakt jednou budu ředitelem nejlepší školy v kraji, třeba ale zjistím, že učit ve škole mě nebaví a přijde zas jiná tečka mezi oči, která mi rozsvítí prozatím pohaslou část jeviště. Nevím a to mě baví nejvíc, nevědět všechno a moct se tak na něco těšit.

we-have-the-perfect-mother-son-relationship-youre-my-mother-and-im-perfect-78e9b.png

P.S. Jablka prej nepadaj daleko od stromů, tak bych řekl, že pokud jsem fakt mamčin, budu dobrej učitel.

P.P.S. Máti se nejmenuje Relka, ale protože Aurélii máme v rodině, vybrala si právě toto krásný jméno jako svoje jméno umělecký pro můj blog. A kdo by nevěděl, vybrala si dobře, bo Aurélie je od latinského aurum, tedy zlato. Jop, trefilas to dobře, zlatouši!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s