Ke konci června, když už jsem měl svoji školu hotovou, jsem kolegyni z fakulty ladil diplomku. Sice jsem prd věděl, o čem psala, ale můj úkol zněl jasně: Maxi, dolaď mi formátování a úpravu. Vrhl jsem se do práce, protože pokud něco opravdu umím, tak je to vymazlit písmenka graficky k dokonalosti.

Používám leta jednu šablonu na všechny akademický práce. Tímhle mustrem jsem zfoukl kupu rešerší, anotací, esejí, proseminární i seminární práce a nakonec i svoji diplomku. Forma se asi líbí, pač jsem svůj dokupis našel v kupě jiných prací jiných autorů. Jak jsem to poznal? Jednoduše. Logo školy jsem totiž měl oproti standardu barevné a ještě ve starém logotypu univerzity.

unnamed

Stačí se jen naučit používat styly a nemačkat enter víc než jednou (vyjma dvojí mezery mezi odstavci). Pak už to jde samo. Kapitoly, podkapitoly, prostý text, poznámky pod čarou. Všechno má svůj předem nastavený vizuál a hlavně všechno se později automaticky formátuje a funguje na kliknutí v obsahu, kterej si kdykoli může majitel práce aktualizovat podle potřeby. Žádný doklovávání teček a mezer, žádný doházený fonty písma nebo poskákaný řádky. Kdo zná, jak to funguje, dá mi za pravdu, že prostým nastavením dokumentu na začátku si jeden ušetří mrak nervů a času.

No ale. Dneska mi psala drahá čerstvá absolventka, že za „hledisko požadavků na formální úpravu, požadovaný rozsah, dodržování citačních norem, odkazy a bibliografii“ dostala áčko. A práci obhájila, tedy úkol splněn. Gratuluju Marice a těším se na další várku jazykovědné matrice k sešroubování do předepsaného prefabrikátu.

bcA.jpg

P.S. Taky vám zdaleka nejvíc času u psaní diplomky zabraly citace? Už jen najít u online zdrojů všechny povinné údaje (místo a rok vydání, autora/y…) mi zamotalo hlavu. A jak třeba správně citovat youtube nebo online diskuzní fórum… A až tohle všechno bylo pokupě, dal jsem si několik velmi výživných hodin odkazování pod čarou (nemám rád odkazy rovnou v textu, index pod čáru je mi sympatičtější).

P.P.S. Uhlídat velikosti písma u textu, nadpisů, poznámek pod čarou, označení obrázků a tabulek, pak to správně seřadit abecedně a posloupně přílohy… No, padlo na to tolik jadrností, že bych s nima mohl mít vytapetovanej kér 3,14ča krát. 🤣

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s