Je to tak! Max je zas o rok maxovatější. O rok moudřejší a o rok blíž sám k sobě. A třebaže jsem býval hvězdou každé párty a absinthovou královnou večírků, z níž jsem se metamorfoval skrze krále jägermeisterovských dýchánků do vládce všech kávových rumů, letos žádné opuletní oslavy neproběhly.

Letos nemám kulatiny ani polovinu z nich. Ani roky Krista, ty byly vloni. Letos docela obyčejná připomínka pozemské pomíjivosti. Začal jsem už den předem, protože to slaví moje lepší já, Manžel. V jeho případě jsme si letos štrngli na půlkulatiny. Dostal koženou bundu, kterou musí mít každej týpek a která s ním zestárne jako víno. Existují jednoduše věci, který nebudou nikdy z módy a který se při troše péče dají používat opravdu dlouhá leta. Taky jednu takovou mám, už skoro deset let. A jakkoli nerad dělám reklamu, výrobce KARA mohu jen a jen doporučit. U mě po dekádě, u Manžela po měsíci!

V pátek jel Poklad do Hradce do školy na druhej blok přednášek. Za mnou do Ostravy přijeli Dana s Mojmírem. Hustí jsou, pač jsme se domluvili den předem a oni přesto neváhali a podstoupili cestu dobytčákem jménem I. třída České dráhy za 1.300 Kč jedna cesta…

Na nádru ve Svinově, když jsem je vyzvedl, jsem se jim smál, protože s Regio Jetem se k nám z Prahy dostanete za míň peněz i se zpátečním komfortem. A taky jo. Nelenil jsem a hned jsem v první hospodě na Stodolní rezervoval zpáteční lístky z Olomouce za 240 Kč, kam jsem je včera odvezl. Jeli jsme totiž po Tour de Stodolní v sobotu dopoledne do Kroměříže, kterou jsem jim chtěl ukázat. Drobný deštík věštil, že z Podzámecké zahrady moc neuvidíme, ale prošli jsme aspoň k zámku k výběhům opiček a voliérám ptactva. A protože je Mojmír kočkomil, nemohl jsem ho nevzít do Cafe La Micina kousek od Justiční školy. Měli jsme skvělej čas, tak mi napadlo, že bychom ještě mohli stihnout prohlídku zámku. Poslední víkend v sezoně, venku pošmourno. Doba jako stvořená pro šoupání papučkama po parketách historie. Ale kdeže. Otevřeno bylo do 16 hodin a poslední skupina odešla do komnat osm minut před naším příchodem. Nevadí. Aspoň na věž a do obrazárny jsme se dostali. Ta je mimochodem excelentní. Tuším, že právě na zámku v Kroměříži mají druhou nejrozsáhlejší obrazárnu v Česku a najdete v ní mimo všeho jiného třeba i Tiziana. Po hodině a půl umění nám pořádně vyhládlo, tedy jsme se přesunuli do prima kavárny s barem a restaurací, která je hned vedle domu kultury. Ve Scéně jsme se nadlábli až po střechu, načež Mojmír, ztepilý středočech, poznamenal, že zdejší kraj je hezčí, čistší. Jsem rád, že se mu i Daně v arcibiskupském městě líbilo, skoro mě dojalo, fakt. Pak už jsme měli akorát tak čas na přesun do Olomouce na nádraží, kde jsem v dešti přehlédl obrubník a najel jsem na něho, že Edgárkovi trčelo pravý přední kolo v luftu. Chudáček můj, jak půjdeme na zimní pedikúru, nechám mu zkontrolovat i tohle bebíčko. Snad to nebude nic vážného…

represaly.jpg

Před půl osmou dorazil do Olmiku i Manžel, akorát se pozdravil s Danou a Mojmírem, kterým jel vlak do Prahy. My dva jsme bleskem přejeli k tchánovcům do Holešova, kde nastaly maminkovské gastro orgie. Obložené mísy, pařížák, hromada pitiva… Můj žlučník úpí ještě teď, anžto jsem mu k obědu dneska poslal k tomu všemu ještě řízek… Oslava se vydařila a teď jsme doma. Každoroční štíří narozeninové šílenství na konci října sice nekončí, ale to hlavní mám ve zdraví za sebou.

Příští rok mě čeká polovina sedmdesátky, čtyři křížky na krku. Chtěl bych to velký a chtěl bych to někde v divočině. Stejně jako už roky sním, že si jedny Vánoce uděláme mimo domov a příbuzenstvo. Někde na chatě nebo v lázních nebo na pláži. Tak 35 je dobrej věk, aby si člověk začal plnit svoje sny. Příští rok si beru dovolenou a jedeme do Jeseníků. Třeba do Karlovy Studánky. A tam budeme aspoň tejden a necháme se hejčkat a rozmazlovat. Jo!

P.S. V jedné hospě na Stodo hráli Dalibora Jandu, kterej se stal leitmotivem mých letošních narozenin. Takt Auto na vodu jsem poznal bezpečně a pak už to jelo! A tak si říkám, že bychom mohli na Dalibora zajít, až přijede k nám na sever. Určitě!

P.P.S. Znáte takovej ten pocit, když víte, že děláte někomu dobře, že jste někoho potěšili, že někdo, kdo to nečekal, je spokojenej… Tak tenhle pocit jsem měl právě s Danou a Mojmírem nahoře ve věži, kam jsme se skrze prokouřený plíce prodejchali. Bylo to romantický. Krajina kolem města jemně zahalená oparem, drobný deštík, já jsem se decentně vydal na obhlídku výhledů proti směru, aby ti dva měli chvilku pro sebe. Myslím, že jsem je zahlédl v objetí a s polibkem v tom podzimním nečasu. Myslím, že cestou dolů na nádvoří a do tepla v restauraci jsem je viděl jít ruku v ruce a že v pohodlných sofa v podniku si byli o něco blíž. O Kroměříž blíž! A jsem za to moc rád, moc rád, že jsem to mohl zprostředkovat. A myslím, že za mnou nepřijeli naposledy, protože se mi zdálo, že jim u nás doma bylo taky dobře, že se k nám těšili. Inu, pokud to tak je, pak se jen a jen potvrzuje moje teze, že hurá akce jsou ty nejlepší!

P.P.P.S. Co z toho všeho plyne? Pro mě jednoznačně závěr, že nejsem doma nikde! Že jsem doma v Brně, odkud pocházím, v Ostravě, kde žiju, v Kroměříži, která je krajem Manžela, v Holešově, kde žijí tchánovci, v Hradci, kde je Miluš, kousek od Prahy, kde mě rádi vidí ti dva osm roků zamilovaní, zasnoubení… Jsem prostě Všudybýlek (humus to vypadá, ale d je tvrdá souhláska a býlek je do slovesa být…).

P.P.P.P.S. Děkuji mamince, která nám dvěma poslala korunky na narozeniny, který jsme investovali do večeře s Michalem a Fífou. V Delphi, to je super skvělá ostravská řecká reštyka v Ově, jsme si dali objednali plnej stůl. Od Michala jsme dostali štanglu vysočiny, což považuju za velmi velmi vhodný dárek, protože maso, že. 🤣

Reklamy

2 komentáře: „Všechno nej Maxi!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s