Moje prázdniny se zvolna chýlí ke konci. Su pověrčivej, proto ještě neodhalím plány zcela. Pokud se však nestane něco nepředvídatelného, zůstáváme v Ostravě.

Dva měsíce jsem si nejdřív nechtěl a neuměl vůbec představit. Copak já můžu ležet? No, zjistil jsem, že můžu. A jde mi to k duhu. Vedlejším efektem je poněkud kulatější břicho a vyšší spotřeba kafe a cigaret. To je tím, že mám nový sofa a hromadu času věnovat se svým věcem.

Tak třeba. Od konce srpna intenzivně doučuju kamarádku Danu angličtinu. Je dobrá! A to nám to začalo tak nevinně! Když jsem u nich u Prahy býval často na začátku září v rámci mé kratinké učitelské epizodky, došlo na kdysi (ano drahá, je to 9 let) započatou angličtinu. A po pár deci rulandy jsme se na terase pustili do slovní zásoby oblečení, tělo, nemoci a tak. K mému úžasu si Dana druhej den pamatovala valnou část slov, ačkoli hruď (chest), poprsí (breasts), zadek (bottom) a krev (blood – čteme blad) se pletly několik týdnů. Nelenil jsem a kul Daninu, dokud byla v záběru. No a dneska se můžu pochlubit, že jsme projeli základní set nepravidelných sloves, modálních sloves, rozkazů a doporučení (to je to oblíbené could, should, woud, may, might, can, shall…), krátké odpovědi, příslovečná určení místa, stupňování přídavných jmen, either/or + neither/nor. Vytyčil jsem si, že tentokrát nenechám Danu padnout do gramatickýho propadliště všech nerodilých mluvčích. Za domácí úkol na víkend totiž má připravit si ne/počitatelnost a k ní some/any a much/many, kvantifikátory nepočitatelných slov a nepravidelná množná čísla podstatných jmen. Zdá se to hodně, ale lekci máme vždycky tak na dvě hodiny. Jako bonus se kočenka naučila narábat se Skype, dělat si důkladné poznámky a v nich číst! Za mě klobouk dolů! A protože jsem ještě furt mimo prc. proces, zvažuju, že si nasmlouvám soukromý lekce i tady v Ostravě. Přikládám tabulku těch prokletých sloves, v nichž ale hafo běžných není, takže jsem Drahé ještě naložil give, put, set, let, hit, beat, get a další. No a protože třeba sloveso to set nebo to give jsou slovesa frázová, přidal jsem k nim i nejvíce užívané fráze, třeba give up, set the table a tak. Myslím, že nudit se na čas Dana nebude. 🤣🤣🤣 Jak dojedeme základní gramar peklo, mám v plánu zavalit ji všemožným anglickým světem. Od časopisů a televizních show až po psaní motivačních dopisů.

verbs.jpg

Nevěnuju se ale jen lektorství. Jak jsem tudleva psal o Rule, mojí kartářce, oživil jsem si na její popud dávno zasunutý čtení z ruky a výklady karet. Takže já karty skenuju jí a ona pak mně. A víte co? Minulej týden jsme mluvili o práci a nesekla se! Naopak. Do posledního pixelu puntíku se dělo to, co řekla.

Že ale proč píšu in vino veritas. Bo jsem dneska zkoukl dva díly nové reality show O 10 let mladší. A jsem rozpolcen. Aktérů je mi líto, což byl dle mého soudu dramaturgický záměr, a současně cítím vůči 40 minutám neředěné reklamy odpor. V prvním díle dva manželé, kteří na sebe, svoje těla a mysl roky srali, se najednou chtějí stát někým jiným. Hezčím, mladším, atraktivnějším. Podobně dvě kámošky ve druhém díle. Obě psychicky podlomený, obě unavený samy sebou. Znovu opakuju, že se ve mně ozývá ochranitelský pud a potřeba zachraňovat. A znova taky říkám, že nechat si vysát kila tuku, nití natáhnout tváře o něco vejš, změnit barvu vlasů a oblečení…, že tohle není cesta ven. To je slepá ulička, kterou kamery krmí podobně bloudící lidi, kteří se mají za úkol objednat ke všem těm milým plastickým chirurgům, stomatologům, stylistům a poradcům. Mimochodem, netušil jsem, že existuje kouč na navazování vztahů a dokonce lektor seznamování.

giphy.gif

In vino veritas, in aqua sanitas. A tak to je. Ve víně je pravda, ale po probuzení přijde světlý den, v němž jsou v celé své ošklivosti zřetelné šrámy a rýhy a zcuchané designové frizúry. Ve vodě je čistota (teď prosím nemluvme o mikroplastech). Voda je vodou ve dne i v noci, s botoxem v čele a silikonem v ňadrech stejně jako bez toho všeho. Voda je voda. Oxid dusný. Pro mě bez příchuti nebo bublin. Do čisté sklenice a vrchovatě. Pro mě před vínem i po něm. A pro vás všechny taky. Dejte si dnes o deci víc! Vaše tělo vám poděkuje, uvidíte! 😘

P.S. Dani, vydrž ještě tak do konce roku, než dorazíme nutný mluvnický zlo! Pak už to bude a walk through the paradise only!

P.P.S. Hardcore nejvíc mi přišlo konstatování, že až bude paní hezčí, bude si moct najít chlapa… Chce se mi jí napsat, ať se na takovýho kreténa vyprdne, pač pokud hledí jen na prsiska a šminky, tak ho nemá zapotřebí. Ta paní a ani žádná jiná paní!

P.P.P.S. Nejvíc radost mám, že Dana začíná cítit rozdíly mezi podobnými slovy. Minule jsme se vrtali v těch zdvořilých pokynech. Schválně se otestujte. Jaký je rozdíl mezi slovesem must a slovesem have to? A jak byste řekli šéfovi, že něco musí udělat (zmíněné must a have to, prosím, v tomto případě obejděte obloukem)? No a pak jsou klasiky typu than x then, dear x deer, hard x hardly. Nevím čím to, ale my Češi pracujeme v angličtině sotva/stěží, protože si myslíme, že hardly je příslovce tvrdě od přídavného jména hard (tvrdý). Tak vězte, že ne, není. Až budete chtít prezentovat svoji práci, řekněte rozhodně I work hard. S tím hardly byste totiž přiznali, že neděláte nic. 😘

Reklamy

4 komentáře: „In vino veritas, botox a Danin anglickej progres

      1. Z Čech, od piva co by kamenem – takže pívo a rum. PS: Našla jsem si kus pořadu a víte – tohle je prostě realita. Manželé roky z doby (a já pamatuju) žen v teplácích, přece práce hlavní, a chlápků v montérkách, co měli smrdět i z fotky, protože „soudruh“. Je mi pade – a jasně pamatuju, co všechno „se nenosilo“ – protože nesocialistické, pro mladé, bezdětné… Sport bylo takřka sprosté slovo, natož péče o sebe /správný pracující má jiné hodnoty/. Děsím se faktu, že na Mnoha místech se tak vychovává dodnes. (opravdu). Vždyť se jen podívejte na maminy s kočáry /protože Děti, ne?/. A i ty ženy chápu (takové denně potkávám). Boj o chleba člověka vyčerpá, věřte mi. Znám to. Duševno, to je hezká věc. Ale – k tomu se musí dojít. Právě přes ty šminky a ohoz. Nevěřil byste, jak člověka Zvedne (uvnitř) vědomí, že mu to sluší, že vypadá Jinak – hned se svět zdá snáze zdolatelný, najednou vás i lidi jinak vidí a Vnímají – tudíž potencionální přítel nemusí být idiot, ale třeba jen Pepa Vodvedle, kterýmu místo tlustý kámošky zamává šik kamarádka.

        Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s