Děcka! Mně je to učitelství souzený! Nevím proč, ale každá výhybka mi řadí cestu k fochu úči. Jako jo, su nevyučená úča, bo jsem nejel do toho Ústí na zápis po rozpačitých přijímačkách a v Brně jsem učitelství estetiky vzdal skrzeva nejistou budoucnost. Nejsu úča a přesto budu v pátek učit.

Jak to? Jednoduše proto, že su z Brna. A jako Brňák v Ostravě žiju v moravskoslezské metropoli. Místopis mám rád, pídím se po detailech minulosti, nade vše mne zajímá, co se v místech, kde žiju, dělo přede mnou.

Tak třeba dneska. Dneska jsem byl s bývalou kolegyní Mariann u nás v Globusu na večeři a na nákupu. Kočena tu pracuje a žije tři roky a přitom nikdy nebyla v Brně, nikdy nebyla na Pradědu nebo v Beskydech. Vůbec neví, že pár desítek minut autem tu jsou místa, který stojí za jakoukoli cestu! A to nemluvím o svým rodným kraji. O Špilberku v Brně, kterej je na rozdíl od atrapy v Ostravě fakt hradem, o priglu (přehradě), o Macoše v Moravským krasu, Pálavě, dobrým vínu… Maruška, jak jí říkám, vůbec netušila, že Česko, jeho moravská část, obsahuje víc než jen nákupák Karolina a kancl ve firmě. A je to moje chyba, pač já su místní a taky brněnskej! Takže jsem hned zpunktoval sklípek a expedici do Jeseníků na Dlouhé stráně!

No ale, že co píšu, pančel Max… Tento týden jedu k Daně do Čech. Kousek za Prahou. A protože je Dana původně taky z Moravy a protože učí dětičky na 1. stupni, pobídla mě, jestli bych její třídě nepopovídal o Brně a Ostravě, o dvou krajích, který bytostně znám.

A to si pište, že dětičkám řeknu, že Brno je město měst! Proč? Protože třeba všichni budoucí veterináři studují v Brně, pač jinde tahle škola není. Protože je v Brně moje alma mater skvělá Masarykova univerzita, protože Brno chrání Špilberk, k němuž dojedete šalinou, protože je Brno centrem soudnictví a má prima výstaviště (jakože fakt krásná architektura). Hlavně ale proto, že Brno, jakkoli je mi nyní daleko, je mým rodištěm. Znám jeho záhyby a manýry. Znám ho ráno, po obědě i v noci. Znám ho. Brno. Moje město, město básníků a dobré kávy, město, které není a nechce být velkým tržištěm. Město pod Petrovem, ve kterém se rádi ztratíte, abyste se po dvou deci vína zas našli.

No a pak Ostrava. Černá princezna severu. Psal jsem kdysi o Ově a celým zdejším kraji seriál – Jaká je OVA. Však vy víte… Ostrava. Město, který mělo padnout mamonu a touhám těžit, ale který si svoji cestu vybojovalo; město zimních inverzí, město s přívlastkem, kterej si každej doplní podle sebe. Ostrava a její kraj – moravskoslezský, kterej sama spojuje na březích Ostravice. Ostrava, ze které je stejně daleko na Lysou do Beskyd jako na Praděd do Jeseníků, ve které se lidi dusí smogem stejně jako se baví na Stodolní! Ostrava, moje město, který je plný života, ačkoli je mladými lidmi opouštěno!

Takže přesně o Brně a o Ostravě tak, jak jsem napsal, budu v pátek mluvit s třeťákama v Čechách, kousek za Prahou! A budižte ujištěni, že jim řeknu o šalinách a Priglu a drakovi v Brně, o „bo“, Vítkovicích a krajině v Ostravě! Su přece Max, Brňák v Ostravě, no ni!

Je teda jasný, že dětičky již tento pátek zažijou na vlastní kůži týpka z Brna a ogara z Ostravy, kterej jim bude meldovat o pověstech o drakovi a proč se poledne v Brně odbíjí v jedenáct hodin, kterej bude dřystat o fajnym kraji razovitym!

Těším se!

P.S. Pokud jste vy, co mě čtete, nebyli ještě v Brně nebo v Ostravě, rozhodně to napravte! Fakt! Obě města jsou skvostný, třebaže každý úplně jiný. Brno jako jemná duše umělcova, plná vzdělanosti a dávné textilní historie. Ostrava jako memento tvrdé práce upřimných lidí, jako město, který pluje navzdory minulosti vstříc budoucnosti! A když nic, musíte fakt v Brně vidět kasemata na Špilasu, kostnici u Jakuba a náš prigl. V Ostravě pak rozhodně nemůžete nenavštívit věž Nové radnice, areál Dolních Vítkovic a Landek!

P.P.S. Už teď je mi jasný, že za dvě a půl hodiny nemůžu zmínit všechna krásná místa Moravy. Přece jen budu mluvit s desetiletými dětmi… Vám ale můžu říct, že Morava je krásná celá. A jakkoli nepatřím mezi zastánce moravské autonomie, musím uznat, že nerozumím těm, kteří nikdy neviděli minaret v Lednici nebo nebyli ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti či v Baťově mrakodrapu ve Zlíně! Není to přece tak daleko, aby se člověk nemohl mrknout, co maj za humnama. Já jsem taky viděl Ještěd, Poličku nebo Novohradský hory, třebaže to bylo daleko iks set kiláků!

P.P.P.S. Abych jen nechytračil, tak připouštím, že Plzeň a Vary jsem zatím nenavštívil. Oba kraje jsou mi spíše neznámé, ačkoli teoreticky o nich o obou něco vím. Na Šumavě jsem byl a věž v Klatovech taky znám… Není to zatím nic moc, ale brzo se do obou míst vypravím!

Brno-obecne-informaceOstrava_shutterstock_797292649

3 komentáře: „Pančel Brno-Ova

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s