Včera jsem nakonec jel ku Praze Edgarem, pač jsem s sebou táhl mrak propagačních materiálů z Ostravy. To na tu výuku o zdejším kraji. A protože jsem měl mluvit i o kraji vína, zastavil jsem se v Brně a přeběhl do info centra pro další várku letáků.

Hned musím zmínit, že Ostrava daleko lépe vyřešila informační centra. Jsou na každým důležitým nádraží (hlavák i Svinov), jsou v centru, v nákupáku Karolina, ve Vítkovicích v Dolní oblasti… Jsou všude! A lidi v nich velmi ochotně věnovali středočeské prezentaci mrak map města a další bulletiny. V Brně je situace o poznání slabší. Člověk musí do centra na Starou radnici. Předtím je pro mimobrněnské potřeba vědět, kde taková radnice je, že. Méně ochotná paní si mě na dotaz, jestli všechno můžu mít desetkrát, úkosem změřila, ale nakonec jsem dostal, co jsem chtěl.

img_0613.jpg

No a dneska! Dneska jsem si opět přivstal, ráno se hodil do role pana učitele Maxe a o půl desáté už jsem stepoval před ústavem. Děcka byly instruovány, měly za úkol si připravit prezentace o obou krajích. Holky byly pro dnešek Ostravačky, kluci Brňáci. Tříhodinovka utekla, ani nevím jak. Probrali jsme města, hory, řeky, průmysl, sportovní kluby i vysoké školy a zajímavosti. A řekl bych, že Ostravačky o něco vedly od začátku. Ve finiši, když obě skupiny pracovaly s mapami města Brna a města Ostravy, aby paní učitelce a mně představily zajímavá místa, jasně a drtivě zvítězily holky ze severu. Takže za mě 2:0 pro Ostravu!

Dana připravila navíc pracovní list s NEJ obou krajů, k nimž správné odpovědi napsala přesmyčkou, z nichž nejvíc se mi líbila LEKVÉ SILONY, ve kterých se vyrábí ruční papír.

Posledním úkolem na doma, s dopomocí rodičů, kteří zhusta pocházejí z Moravy, se stal seznam slov, která se běžně používají v Brně a v Ostravě. Původně jsem chtěl začít ostravskou sekci slovem pyčo, ale pak jsem si rychle vzpomněl, že budu ve 4. třídě, čímž odpadlo i slovo cyp, ačkoli není vysloveně slovem vulgárním. V sekci brněnské jsem se držel klasiky, kterou znám z domu od mutry a fotra (maminky a tatínka).

Po výuce jsme šli na oběd do jídelny. A řeknu vám – už je mi jasný, odkud se berou všechny hyperaktivní děti, který odmítají jíst zeleninu a ovoce. Jídlo bylo dobrý, možná na školu (soudím podle svojí chuti) o něco víc osolený, ale hlavně všecko sladký jak cyp! Ale všecko! Dal jsem si květákovou polívku, ve které jsem cítil sladkou chuť, kterou ze své verze neznám. Pak jahodový taštičky s tvarohem, na něž mi paní kuchařky nasypaly vrstvu cukru jak pro armádu! Jogurt opět sladkej, ale fest. A čaj… Nějak mi uniká smysl pamlskové vyhlášky a zákazu prodeje sladkostí, když si u oběda děcka štucnou do bříšek půl kila krystalu… Nechtěl bych být vyučujícím v odpoledních hodinách… Dobrá zpráva – oběd byl na účet podniku, prej nepřišlo hafo děcek a nějak to zaonačí, aby to sedlo na kusy i se mnou. A uznávám, že v této škole vaří dobře, sem bych na papušo chodil!

Neméně zajímavou zkušeností dneška se staly reakce kolegyň pedagožek. Na místní devítiletce učí jen ženy. Dámy, pardon bez urážky, ale slepičinec hadra! Že jakože nejsu žádnej femino bijec a ani netrpím macho předsudky, ale totok mi silně připomnělo milostné třepetání páva před pávicemi. Jen v obráceným garde. Zástupy samiček sice kolegiálně zdravily Danu ahoj, ale skrze zuby přeceznej pozdrav jasně indikoval nejvyšší stupeň zájmu a závisti. A to, prosím pěkně, nejsu kluk z plakátu nebo rambič. Jsem ale chlap, navíc vysokej, kterýžto řadí se v řadách sboru k úkazům s četností zatmění Slunce. Je mi jasný, že již nyní si obecní tamtamy sdělují, cože jsme to sami dva po výuce v učebně dělali… A jak jsme se nesli chodbou k autu a pak na oběd, no hrůůůůůza, hnus fialovej! 🤣🤣🤣

P.S. Vím, vím, že po našimu je spíš kolem Jablunkova a Českého Těšína, ale i tato města patří do MS kraje, jehož centrem je Ostrava. Proto jsem se dopustil zjednodušení a napsal k Ově právě tohle označení nářečí, aby to logicky navazovalo na brněnskej hantec.

P.P.S. Znáte všechna ta slova? Napište vaše řešení do komentářů.

P.P.P.S. Danu velmi potěšilo, že děcka opravily pana učitele Maxe ve slově dřystat, bo ř je měkká souhláska a patří za ni měkké i. Prima! Jenže Ostrava je region razovitý a u nás se dřystá s tvrdým. Tečka.

Reklamy

1 komentář: „Brňák z Ostravy v glukózové akci

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s