Patrně se neděje často, aby žactvo a studentstvo chválilo kantorstvo. Vida, mně se ausgerechnet toto děje furt. A mám ke chvále pádné důvody. Posudťe sami.

zob_d_masaryk_m.jpg

Nedávno se na mne obrátila Manželovo kolegyně s tím, že píše dva roky diplomku a neví si dál rady. Ochotně jsem souhlasil, že jí pomůžu zformovat text do tvaru hodnoceného opakovaně známkou A (výbornou). Taky jsem slíbil, že mrknu na citace a dodržení citační normy. Kde by mě napadlo, že se budeme prodírat daleko hustším porostem váhání.

Ne. Není to její chyba. Nebo ne zcela. Když jsem u druhé hodiny druhého setkání lezl po stěnách a nervózně dusil jízlivosti, napadlo mi, že tahle kočena není viníkem nýbrž obětí. Ptal jsem se totiž, jestli měli proseminář v prvním ročníku, seminář ve druhém a diplomový seminář ve třetím. Prej nikoli, prej měli jeden semestr čehosi, co vzdáleně probralo základní požadavky na zpracování závěrečných prací. K tomu dostali dost těžkopádně napsanou interní normu s výčtem povinných částí práce. Konec, finíto, šlus.

Inu, to se pak těžko píše elaborát na nejméně 40 stran (počítá se jen čistý text, bez příloh a obrázků, pro FF MUNI nejméně 70.000 znaků), když člověk neví přesně, jak se to chce, aby to prošlo. A protože onen pokyn je fakt na hovno, neváhal jsem použít normu, kterou jsme dostali u nás na fildě v Brně. Obě směrnice odkazují na ISO standard citací a plus minus káží tutéž úpravu písma, odstavců, formátování. Tak co se prohlodávat změtí.

No hele. Jitce jsem odhalil záhadu každýho diplomanta, web http://www.citace.com, bez kterýho by jen těžko vzniklo to hafo textů s citacemi. Naučil jsem ji ve Wordu používat odkazování indexem pod čáru a další vychytávky. Po čtyřech konzultacích jsem skoro spokojenej s grafickou podobou a odkazováním na zdroje. Jsme téměř ve stádiu, v němž jsem odevzdával před rokem práci svoji. Teď jen doladíme obsah a řazení kapitol a bude to na A+++. Doufám, že bude, protože Drahý mi tudleva hlásil, že hradecká paní magistra nebyla spokojená s citačním záznamem vytvořeným přímo ISem (informačním systémem MUNI), kterej se samozřejmě řídí tou ISO 690 normou, příklad třeba takto: MACEK, Jakub. Poznámky ke studiím nových médií. 1. vyd. Brno: Masarykova Univerzita, 2013. 200 s. ISBN 978-80-210-6476-8. Tohle je mimochodem zrovna hodně zajímavá publikace, mohu jen doporučit prolistovat. Račte online.

S vděčností jsem si vzpomněl na jistého doktora, který nás dva roky vedl v seminářích, ve kterých jsme se stále věnovali jen a jen psaní podobných prací, nutností citovat správně a uvádět celé záznamy. Doktor nám soustavně oponoval návrhy témat, ryl do cílů a metod, které jsme prezentovali. Byl sem tam drsnej. A je to tak jedině dobře. Pokud totiž vím, tak až na jednu výjimku jsme co do grafického zpracování a dodržení citační normy obhájili všichni, což považuji za úspěch. Proto jsem dnes neváhal a napsal tomuto člověku mail a poděkoval mu za trpělivost, se kterou snášel naši debilitu a těžkopádnost (fakt, já jsem třeba chtěl původně psát cosi o shit artu).

Poznámka 2019-04-03 000354.png

P.S. Vůbec se nechci navážet do menších škol, ale kde všude slýchám storky, o kterých jsem v Brně na škole jaktěživ neměl ani tucha. Buď jsem dítě štěstěny a narazil jsem na skvělou katedru, nebo je prostě na jiných, zejména malých, školách chaos a lidi tam to vždycky tak nějak upečou až k diplomu. Jak jinak si třeba vysvětlit jistou studentku jisté krajské univerzity, která obhájila komplet opsanou bakalářku, přestože se o tom vědělo? Jak chápat jinou Mgr. absolventku jiné krajské školy, která ve své alma mater nikdy nebyla a dokonce ani netuší, ve kterým je městě? Když si vzpomenu na prezenční listiny, kontroly kreditů na studijním… Jsem vlastně rád, že nám to na MUNI nedali zadarmo!

P.P.S. Plně chápu obavy kámošky, aby to měla v cajku. Po kauzách obšlehlých diplomek ministrů (včetně bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé!) a dalších známých lidí bych si dal taky extra záležet, aby ani po letech nebylo zrnko pochybnosti o mém autorství!

DhrrFEBW4AE2iQo.jpg

proste-to-zkopirujte.png

4 komentáře: „Go MUNI, go!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s