My, kteří pracujeme v týmech s cizinci, máme možnost vidět, jak se národy různí, jak jsou kde jinde zvyklí stejný věci dělat úplně jinak. Tudleva jsme jeli s kolegyní Katjou výtahem na cigo. A v tom výtahu na obrazovce zrovna blikla reklama na víno.

Katja se mě ptala, co je přesně psáno. Nic moc, odvětil jsem, protože mě reklama na chlast nijak nevyvádí z míry. Katja se začla usmívat, že prej je divný, že v prostoru pro byznys, pro práci visí vábnička na vínko.

Chlast. Chlast je vůbec tématem v Česku, o kterým nikdo moc neuvažuje. Chlast je všude. V hyper nákupáku, v nejmenší večerce na vsi, na benzinkách, v trafice, ve vlacích, na festivalech… Všude! Zkuste vyrazit s dětma na zábavné odpoledne. Vsadím se, že tam bude stánek s pivem, ideálně lokálním z moderního mini pivovaru. Jeďte po D1 z Ostravy do Prahy (nebo radši ne) a zjistíte, že na každé pumpě jsou stohy vodek, piv, vína… A tak dále. V sámošce maličké jak dlaň budou základní potraviny a velkej regál s krabicákama a cigárama.

Bavili jsme se s Katjou o pití. Ve Finsku je alkohol drahej, prodává se ve zvláštních obchodech (s vyjímkou piva a cideru). Tyhle obchody provozuje finskej stát (www.alko.fi) a otevřený mají až od devíti od rána (obvykle 9-21). Pokud by se vám ve Finsku stalo, že budete potřebovat panáka na spravení, tak bohužel, až od devíti. Jedno pivo (velký) ve skle (Staráč) stojí skoro kilo, v hospodě stojí ještě víc. Na fesťáku ve Finsku je pro prodej a konzumaci alkoholu zvláštní zóna, neexistuje courat s pivem nebo vínem. Kdybyste si dali pivko v přítomnosti dítěte, stali byste se minimálně terčem pohledů a poznámek. Děti do hospod ve Finsku vůbec nechodí, do restaurace na rodinnou večeři klidně, ale večer na pivo ne.

Katja mi akorát říká, že i přes regulaci je alkohol ve Finsku poměrně velkým problémem, dost Finů pije rizikově. To je jako u nás. Jen s tím rozdílem, že Finové to za problém považují, kdežto my Češi jsme v klidu a chvástajíce se opileckejma storkama dáme si o panáka víc. Finové taky když už jdou na drink, tak se opijou fest, protože chlast je tam drahej a tak se nevyplatí dát si jen do nálady a nechat hladinku vyprchat. A taky proto, že když už jdou Finové zapařit, tak je to pro ně spíš událost než rutina. My Češi lijeme konstantně. Pro nás Čechy není jdu na jedno ničím extra. A jedno pivo se obvykle zvrhne do jednoho desetipiva. S chlastem v DNA se asi rodíme, protože jak jinak vysvětlit světově nejvyšší spotřebu piva na hlavu (138 litrů na osobu a rok, tak to někdo musí pít i za mě…)?

Mám kamaráda Miluš. Už několik let úspěšně bojuje se svým démonem alkoholem. A teď znám Katju. Finové mají zákazy a omezení a pijou. My Češi nemáme žádný státem daný limit a pijeme taky. V Ostravě se třeba říká, že nad alkoholem nemůže nikdo vyhrát, ovšem Ostravaci remizují. Došlo mi, že stát se alkoholikem je v Česku mnohem snazší. Na chlast u nás má každej. Koupit si ho závislák může kdykoli a kdekoli. Pít ho může taky skoro kdekoli (jo, v Brně je třeba vyhláška zakazující pití na ulici, ale nikdo to moc neřeší). Českej stát se zajímá jen o DPH a spotřební daň. Finskej stát vydal zákony, který upravují co, kde a kdy se smí prodávat. Až od roku 2018 se ve Finsku smí v běžných obchodech prodávat pitivo s obsahem do 5,5 %, nově se smí alkohol inzerovat a lákat na něho a hospody smí být otevřený dýl než do dvou do rána. U nás vám stačí živnosťák, pronajatej prostor a je to. Sem tam kontrola hygieny a berňák. Nikdo vám ale nehlídá kšeft, nikdo se neptá, co a kdy nalíváte. Ve Finsku je to jinak.

No a tak jsme jeli tímtéž výtahem zpátky z kafe a na témž displayi se mihla další reklama. Ve světle nových poznatků se bavím hloupým sloganem, kterej mě přesvědčuje, že když si koupím balíček lahviček, budu víc v pohodě. Ani snad nemusím říkat, jak se Katja smála.

P.S. Vysloveně komicky působí v přímé konfrontaci s Finskem česká vláda. Oranžová svoloč s ANOfertem v čele navrhla snížení DPH na pivíčko. Jen ať se občané pořádně vylijou, aspoň budou míň remcat. A doktor Chocholoušek v odmašťovně musí taky něco papat, no ni? 😂😂😂

P.P.S. Tuším, že bych se ve Finsku musel rychle seznámit s prodavačkama, protože rulandičku, tu já tuze rád.

P.P.P.S. Tak, na zdraví.😂 Kippis, Katja. 😂😂😂

2 komentáře: „Státistán vol#4 Velká FIna

  1. Minulost ani budoucnost sama o sobě není dobrá nebo špatná, nálepkuje ji jen a pouze naše vědomí. Od tebe jsem čerpal naději v době, kdy jsem sám světlé tóny neviděl. Teď to může být opačně. Hlavně klid a žádné radikální akce.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s