Roky jsem se živil jako incident manažer. Kdysi jsem o této výseči IT, která má s IT pramálo společnýho, napsal blog. Incident ve zkratce znamená jakoukoli situaci, ve které vám v pozici zákazníka nefunguje libovolná část firmy, kterou pohání počítač. Může to být aplikace na výplaty, což není pro vaši produkci až tak zásadní, ale může to také být stroj na třídění balíků, což třeba v případě pošty znamená arci průser. Dělal jsem pro stovky zákazníků. Od maličkých firem, kterým jsem hlídal jednu, dvě aplikace, až po mega molochy, kterým jsem hlídal stovky, tisíce, desetitisíce aplikací, systémů, serverů a dalších věcí. Oborově velmi různě – letecké společnosti, banky, pojišťovny, pošty, státní úřady a vlády, farmaceutické firmy a eshopy, železnice, strojírenské podniky, papírny nebo třeba výrobce pneumatik a kosmetiky.

Dělal jsem i pro nemocnice, proto dobře znám tzv. postup triage. Kdysi se přihodilo, že vlivem lidské chyby došlo k přerušení spojení v data centru, ve kterém jsme měli i velkou nemocnici. V ten okamžik si na druhém konci světa představte tmu, ticho, zmatek, paniku. V roli incident manažera jsem měl podle předpisu za úkol identifikovat všechny zasažené zákazníky a prioritizovat je podle důležitosti. S obnovou se začíná tak, že první na řadu se dostanou ti nejdůležitější z pohledu nikoli obchodního ale lidského. Proto například nemocnice či sociální zařízení mají absolutní prioritu. Po nich následují samosprávy a úřady společně s firmami dodávajícími energie a telekomunikace. Až později se pracuje na dopravcích, výrobcích potravin a léků. Nakonec přijdou ostatní výrobci a po nich poskytovatelé služeb.

Píšu to trochu rozvlekle, ale poslední dny přemýšlím, proč tolik slyším o krizi, o potížích tam či onam, jak tohle a tamhleto nefunguje. Do toho se ze všech stran valí čísla propadu zisků a výkonnosti ekonomiky. A mně to baví, fakt se směju nad pisálky, kteří ve snaze urvat kliky na webu klidně pustí do éteru nesmysl. Každej rozumnej člověk totiž postupuje právě tak, aby při kolapsu zachoval to nejdůležitější, aby při ohrožení vitálních funkcí udržel právě vitální funkce. A pardon, ale zájezdy k moři a pivo v hospodě mezi klíčové funkce opravdu nepatří. Nejhustší arci mega ultra havárku jsme tak nějak dali, špitály jedou, jídlo koupit můžeme, doma být v klidu můžeme, děcka se učí online, venku už je to na rodinný oběd na terase.

Lidi! Klid, nohy hore, slabším mátový čaj, silnějším panáka na kuráž! Dáme to, levou zadní, vo tom žádná! K moři to letos nebude, dovolenou ale beztak lepší strávit třeba v Ostravě, bo je tam taky fajně, no ni? 🤣🤣🤣

Banner-jaro-5

Všem posílám sílu a dobrou nedělní náladičku, já si dávám kafinko na balkoně, mám od včera zasazenej řízek tlustice a těším se, až povyroste, abych měl doma další kousek zelené oázy. Bytem se mi line vůně mojí oblíbené aviváže (žlutej lenor), brguláš s fazolema a gamplema se povedl, merlot na večer je ready. La vie est belle! 🥂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s